Prema proceni Svetske zdravstvene organizacije svaka 12. osoba u svetu je inficirana hroničnim virusnim hepatitisom B i/ili C, u Srbiji je oko 500.000 inficiranih
Prema proceni Svetske zdravstvene organizacije svaka 12. osoba u svetu je inficirana hroničnim virusnim hepatitisom B i/ili C, u Srbiji je oko 500.000 inficiranih, a godišnje se leči tek nekoliko stotina, što govori da je nužno donošenje nacionalne strategije za borbu protiv ove bolesti, rekla je danas predsednica Udruženja HRONOS Đurđa Beoković.
Problem je što samo 20 odsto obolelih od hepatitisa C zna da su nosioci virusa, jer su simptomi blagi i neupadljivi, što znači da je u pitanju "tihi ubica", ali da predstavlja javni zdravstveni problem, rekla je Beoković na skupu posvećnom ovoj bolesti.
Ona je ukazala da su svi izloženi opasnosti da se inficiraju, ali da se virus ne prenosi rukovanjem, grljenjem ili boravkom u istoj prostoriji sa obolelom osobom.
"Ne postoje rizične grupe, postoje samo rizični načini ponašanja", rekla je Beoković i ukazala da je rak jetre šesta najučestalija vrsta raka i treći najčešći uzrok smrti širom sveta.
Govoreći o problemima sa kojima se pacijentu sreću, predsednica Udruženja za pomoć obolelim od hroničnih virusnih hepatitisa HRONOS je istakla da je dobrovoljno testiranje onemogućeno ili otežano jer nedostaju reagensi.
U 2011. godini na terapiji je bilo 367 obolelih, tokom 2012. registrovani broj novoobolelih porastao je na 602, dok je broj zvanično lečenih pao na 309, što je nelogično i apsurdno, rekla je ona.
Beoković ističe da pacijente često prati stigmatizacija i diskriminacija, ne dobijaju adekvatne informacije o svojoj bolesti, nisu im jasne opcije lečenja.
"Zbog takvog netransparentnog sistema nemaju saznanja kada i kako mogu da najbrže dođu do terapije, što sve za posledicu ima da se pacijenti povlače, osamljuju i postaju izolovani", istakla je ona.
Ističući da su ove bolesti paradigma vremena u kojem živimo, prof. dr Dragan Delić iz Kliničkog centra Srbije podsetio je da se one prenose putem zaražene krvi, seksualnim putem, ali da rizik postoji i kod odlaska kod pedikira, manikira, tetoviranja.
U KCS prilično uspešno se nosimo sa ovom bolešću, ali su problem skupi lekovi, rekao je Delić i naveo da su nadležnom fondu predali predlog za takozvanu trostruku terapiju kod odabranih pacijanata i da očekuju pozitivan odgovor.
Za profesora Delića je neshvatljivo da neko danas dobije hepatitis B, a da pri tom postoji efikasna vakcina, obavezna po našem zakonu.
Građani usled nedovoljne obaveštenosti izbegavaju da je prime, a država nema adekvatan način sprovođenja kontrole nad vakcinacijom.
Prof. dr Lela Ilić iz Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" istakla je da ta ustanova namerava da otvori kancelariju ili centar koji će se baviti samo virusima hepatitisa.
Нема коментара:
Постави коментар