Ranko Pivljanin | 12. 06. 2012. - 18:16h
| Komentara: 89
Da je trećina opština u Srbiji, bar na putu da
jednog dana bude kao Inđija, za ovu zemlju bi bilo neke šanse. A Inđija
je pre samo desetak godina bila prosečno siromašno mesto sa svim
problemima koji idu uz kvalifikaciju nerazvijene opštine. Onda su stvari
počele da se menjaju.
Opštinski budžet u 2002. godini bio je svega 400.000 maraka, danas je
veći od 23 miliona evra; postojale su samo četiri fabrike, danas ih ovde
radi oko četrdeset i najveći deo njih su strane investicije; u opštini
su se provodili sati i dani pred šalterima, sad se sve završava za
nekoliko minuta... I nikakvog čarobnog štapića nije bilo, samo čvrsta
odluka da se može ići napred. Ključ uspeha je bio u radikalnoj reformi opštinske uprave i otvaranju potpuno komunalno opremljenih industrijskih zona u kojima je buduće investitore čekala kompletna infrastruktura.
Ogromni vratovi kranova se i danas uzdižu nad ovim parčetom sremske ravnice - u severoistočnoj industrijskoj zoni danski “Grundfos”, najveći svetski proizvođač pumpi, gradi fabriku koja će zaposliti 500 radnika, a u neposrednoj blizini pomaljaju se obrisi IT parka, buduće balkanske silicijumske doline.
U toku su radovi i na izgradnji jedne austrijske fabrike, dok Belgijanci prave pogon za preradu klaničkog otpada, a punom parom radi i „Autlet centar“ otvoren pre dva meseca.
Činjenica da je u inđijsku opštinu do sada uloženo oko pola milijarde evra direktnih investicija donela joj je status najbolje opštine u Srbiji u kojoj je od 2000. godine broj nezaposlenih sa 11.000 smanjen na 4.411.
Predsedniku opštine Goranu Ješiću
žitelji Inđije su poverili i četvrti mandat
žitelji Inđije su poverili i četvrti mandat
To je dalo rezultate i na socijalnom planu, pa je svako selo inđijske opštine dobilo vrtić, a obezbeđena je besplatna užina za predškolce i učenike osnovnih škola.
U Inđiji se takozvani vukovci, umesto knjigama, nagrađuju računarima, a najbolji studenti dobijaju stipendije do 1.500 evra godišnje. Renovirane su sve seoske ambulante, a od prošle godine javni prevoz besplatan je za đake, penzionere i osobe sa posebnim potrebama.
- Godišnje nam više od dvadeset opština iz Srbije dođe u posetu da uzme pelcer, ali u 90 odsto slučajeva posle ništa ne urade. Mi smo imali snage i hrabrosti da sve započete reforme realizujemo do kraja - kaže Sunčica Božić iz opštinske uprave.
„Autlet centar“ u Inđiji, otvoren je pre
dva meseca i već radi punom parom
dva meseca i već radi punom parom
- Pre godinu dana sam ovde kupio kuću, sve formalnosti sam završavao u rekordnom roku i sad sam u fazi traženja posla!
Potencijale Inđije prepoznali su i u svetu, pa je 2008. godine ugledni “Fajnenšel tajms” stavio na listu 25 najboljih evropskih destinacija za strana ulaganja, gde se našla u društvu Berlina, Londona, Pariza, Kopenhagena, a ove godine je sa iste adrese stiglo još jedno priznanje: Inđija je druga najbolja destinacija u Evropi prema efektivnosti troškova ulaganja.
A čovek koji je najzaslužniji za „inđijsko čudo“, predsednik opštine Goran Ješić, na sastanak stiže na motoru i u majici simboličnog izgleda - na njoj je Brzi Gonzales. Brzina je odlika ovog mladog čoveka koji je na čelo opštine došao sa 26 godina i upravo je na prethodnim izborima overio četvrti mandat. Za tu pobedu bilo je dovoljno njegovo ime i spisak stvari koje su u opštini urađene.
- Sve je u kontinuitetu reformi. Prve četiri godine bio je pakao, a sada je mnogo lakše. Lokalna uprava je maksimalno efikasna, a kod potencijalnih investitora nas promovišu oni koji ovde već rade - kaže Ješić.
Sistem 48 Reforme u Inđiji započele su uvođenjem sistema 48, jedinstvenog informacionog sistema u Evropi koji služi za bolje upravljanje opštinom i kvalitetnijom kontrolom javnih prduzeća. Svi problemi građana prijavljuju se na jednom mestu, a dežurne službe javnih preduzeća u najkraćem roku izlaze na teren i u roku od 48 sati problem se ili rešava ili se građanin obaveštava dokle se stiglo u otklanjanju problema. |
Нема коментара:
Постави коментар